Thanks to all who participated in the Brewfest 2018.

There were 173 entries judged and 84 registered participants, judges, and stewards.

Best of Show Winners

Best of Show – Beer

PlaceBrewerEntry NameStyle
1stNathaniel PahlThe Village Flower Shop30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
2ndMichael Florez
Co-Brewer: Rose Florez
London Calling13C: English Porter

Best of Show – Mead

PlaceBrewerEntry NameStyle
3rdAshley Whitney-RawlsRed Wine MeadM2B: Pyment

Winning Entries

Table 1: Category A: APA & Ambers (15 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stAdam JoyceGalaxy Nor'easter18B: American Pale Ale
2ndGeoffrey CampQuick & Dirty Pale Ale18B: American Pale Ale
3rdTim McKee
Co-Brewer: Mp
Alter Ego7B: Altbier

Table 2: Category B: Blonde Ales (7 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stTim McKee
Co-Brewer: Mp
Kolsch5B: Kolsch
2ndChris WilbernI Dream of Jenny Cream Ale1C: Cream Ale
3rdMichael McCaffreyCold Ass Kolsch V75B: Kolsch

Table 3: Category C: Wheat & Rye Beers (12 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJames ScofieldGuard the Rail10A: Weissbier
2ndPete OrenRed Devil Wit24A: Witbier
3rdJim RupertWinter Wave 10C: Weizenbock

Table 4: Category L: International Lagers (15 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stMichael McCaffreySamiclaws V29A: Doppelbock
2ndTim McKee
Co-Brewer: Mp
World's Best Oktoberfest6A: Marzen
3rdTyson ShroyerLichtenhainer27A3: Lichtenhainer

Table 5: Category O: Wood Age Beers (6 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stDave SmartPhantom Tsar33B: Specialty Wood-Aged Beer
2ndAshley Whitney-Rawls
Co-Brewer: The Brett Barrel Group
Bourbon Barrel Porter33B: Specialty Wood-Aged Beer
3rdBrad GarrisonBarrel Dixon33B: Specialty Wood-Aged Beer

Table 6: Category N: Scottish Ales (9 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stChris WilbernLittle Tartan14C: Scottish Export
2ndGeoffrey CampRockfleet Stout15B: Irish Stout
3rdJames ScofieldDublindark15C: Irish Extra Stout

Table 7: Category H: Spice, Herb, Vegetable & Fruit & Spice Beers (11 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stNathaniel PahlThe Village Flower Shop30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
2ndJohn Maloney
Co-Brewer: Alyssa Maloney
Monsters In Space30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
3rdTyson ShroyerThe Bee Word30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer

Table 8: Category M: Mead & Cider (15 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stAshley Whitney-RawlsRed Wine MeadM2B: Pyment
2ndDave SmartPb&jM4C: Experimental Mead
3rdAshley Whitney-RawlsTart Cherry MeadM2D: Stone Fruit Mead

Table 9: Category I: IPA, DIPA, Barley Wine (PM) (14 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stNathaniel PahlEnglish Barleywine17D: English Barleywine
2ndGreg Schmidt
Co-Brewer: Maddy Schmidt, Phil Didion, Tyra Schmidt
Schmidion Stagger17D: English Barleywine
3rdKristofer Brann
Co-Brewer: Corey Korzenecki
IPA21A: American IPA

Table 10: Category P: Pale Belgians (PM) (12 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stEric CarmanBrothers Bread26A: Trappist Single
2ndNathaniel PahlStandard Saison25B: Saison
3rdMichael McCaffreyAaa V326C: Belgian Tripel

Table 11: Category D: Dark Belgians (PM) (8 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stEric DyeBelgian Quad26D: Belgian Dark Strong Ale
2ndEric CarmanDouble Your Pleasure26B: Belgian Dubbel
3rdTom MorganCharnel House26D: Belgian Dark Strong Ale

Table 12: Category K: Tart, Sours & Wild Beers (PM) (10 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stAshley Whitney-Rawls
Co-Brewer: Chris Baumann
Saison Brett28A: Brett Beer
2ndAshley Whitney-Rawls
Co-Brewer: Mike's Sour Barrel Group
Flanders23B: Flanders Red Ale
3rdAshley Whitney-RawlsLambic23D: Lambic

Table 13: Category G: American Browns & Stouts (10 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stGreg Schmidt
Co-Brewer: Maddy Schmidt, Phil Didion, Tyra Schmidt
Schmidion Oil20C: Imperial Stout
2ndBrian DoneganChocolate Milk For Adults, #316A: Sweet Stout
3rdThomas BrehmEclipse16A: Sweet Stout

Table 14: Category E: English Beers (PM) (8 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stMichael Florez
Co-Brewer: Rose Florez
London Calling13C: English Porter
2ndJoe KulesaDark Mild13A: Dark Mild
3rdJim RupertPouting Toad 11C: Strong Bitter

Table 15: Category F: Fruit Beers (PM) (8 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stBrad GarrisonCoconut Key Lime Pie Gose29A: Fruit Beer
2ndJeff SchellBlack Forest Fog29A: Fruit Beer
3rdTom MorganPucker Up, Buttercup29A: Fruit Beer

Table 16: Category J: Specialty IPAs (PM) (13 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stDavid DuffCyborg IPA21B: Specialty IPA
2ndBryan DixonGrandma's Juice21B: Specialty IPA
3rdTyson ShroyerDriving Miss Hazy21B: Specialty IPA
HMJustin Molenaur
Co-Brewer: Mitch Bland, Bill Verhoff
Mitch's Haze Craze21B: Specialty IPA