Winners - Brewfest 2018

Table 1: Category A: APA & Ambers (15 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stAdam JoyceGalaxy Nor'easterAmerican Pale AleSun Prairie Worthogs
2ndGeoffrey CampQuick & Dirty Pale AleAmerican Pale AleThree Rivers Alliance of Serious Homebrewers [PA]
3rdTim McKeeAlter EgoAltbierCincinnati Malt Infusers

Table 2: Category B: Blonde Ales (7 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stTim McKeeKolschKolschCincinnati Malt Infusers
2ndChris WilbernI Dream of Jenny Cream AleCream AleThe Bru Club
3rdMichael McCaffreyCold Ass Kolsch V7Kolsch

Table 3: Category C: Wheat & Rye Beers (12 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stJames ScofieldGuard the RailWeissbierDayton Regional Amateur Fermentation Technologists
2ndPete OrenRed Devil WitWitbierFoam Blowers of Indiana (FBI)
3rdJim RupertWinter Wave WeizenbockMiddletown Area Society of Homebrewer's

Table 4: Category L: International Lagers (15 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stMichael McCaffreySamiclaws V2Doppelbock
2ndTim McKeeWorld's Best OktoberfestMarzenCincinnati Malt Infusers
3rdTyson ShroyerLichtenhainerLichtenhainerAssociation of Bloomington-Normal Brewers

Table 5: Category O: Wood Age Beers (6 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stDave SmartPhantom TsarSpecialty Wood-Aged BeerDayton Regional Amateur Fermentation Technologists
2ndAshley Whitney-RawlsBourbon Barrel PorterSpecialty Wood-Aged BeerDayton Regional Amateur Fermentation Technologists
3rdBrad GarrisonBarrel DixonSpecialty Wood-Aged Beer

Table 6: Category N: Scottish Ales (9 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stChris WilbernLittle TartanScottish ExportThe Bru Club
2ndGeoffrey CampRockfleet StoutIrish StoutThree Rivers Alliance of Serious Homebrewers [PA]
3rdJames ScofieldDublindarkIrish Extra StoutDayton Regional Amateur Fermentation Technologists

Table 7: Category H: Spice, Herb, Vegetable & Fruit & Spice Beers (11 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stNathaniel PahlThe Village Flower ShopSpice, Herb, or Vegetable BeerDayton Regional Amateur Fermentation Technologists
2ndJohn MaloneyMonsters In SpaceSpice, Herb, or Vegetable Beer
3rdTyson ShroyerThe Bee WordSpice, Herb, or Vegetable BeerAssociation of Bloomington-Normal Brewers

Table 8: Category M: Mead & Cider (15 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stAshley Whitney-RawlsRed Wine MeadPymentDayton Regional Amateur Fermentation Technologists
2ndDave SmartPb&jExperimental MeadDayton Regional Amateur Fermentation Technologists
3rdAshley Whitney-RawlsTart Cherry MeadStone Fruit MeadDayton Regional Amateur Fermentation Technologists

Table 9: Category I: IPA, DIPA, Barley Wine (PM) (14 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stNathaniel PahlEnglish BarleywineEnglish BarleywineDayton Regional Amateur Fermentation Technologists
2ndGreg SchmidtSchmidion StaggerEnglish BarleywineBloatarian Brewing League
3rdKristofer BrannIPAAmerican IPA

Table 10: Category P: Pale Belgians (PM) (12 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stEric CarmanBrothers BreadTrappist SingleCincinnati Malt Infusers
2ndNathaniel PahlStandard SaisonSaisonDayton Regional Amateur Fermentation Technologists
3rdMichael McCaffreyAaa V3Belgian Tripel

Table 11: Category D: Dark Belgians (PM) (8 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stEric DyeBelgian QuadBelgian Dark Strong Ale
2ndEric CarmanDouble Your PleasureBelgian DubbelCincinnati Malt Infusers
3rdTom MorganCharnel HouseBelgian Dark Strong AleDAFT

Table 12: Category K: Tart, Sours & Wild Beers (PM) (10 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stAshley Whitney-RawlsSaison BrettBrett BeerDayton Regional Amateur Fermentation Technologists
2ndAshley Whitney-RawlsFlandersFlanders Red AleDayton Regional Amateur Fermentation Technologists
3rdAshley Whitney-RawlsLambicLambicDayton Regional Amateur Fermentation Technologists

Table 13: Category G: American Browns & Stouts (10 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stGreg SchmidtSchmidion OilImperial StoutBloatarian Brewing League
2ndBrian DoneganChocolate Milk For Adults, #3Sweet StoutDayton Regional Amateur Fermentation Technologists
3rdThomas BrehmEclipseSweet StoutDayton Regional Amateur Fermentation Technologists

Table 14: Category E: English Beers (PM) (8 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stMichael FlorezLondon CallingEnglish PorterCincinnati Malt Infusers
2ndJoe KulesaDark MildDark MildCincinnati Malt Infusers
3rdJim RupertPouting Toad Strong BitterMiddletown Area Society of Homebrewer's

Table 15: Category F: Fruit Beers (PM) (8 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stBrad GarrisonCoconut Key Lime Pie GoseFruit Beer
2ndJeff SchellBlack Forest FogFruit BeerDayton Regional Amateur Fermentation Technologists
3rdTom MorganPucker Up, ButtercupFruit BeerDAFT

Table 16: Category J: Specialty IPAs (PM) (13 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stDavid DuffCyborg IPASpecialty IPAClub Wort
2ndBryan DixonGrandma's JuiceSpecialty IPA
3rdTyson ShroyerDriving Miss HazySpecialty IPAAssociation of Bloomington-Normal Brewers
HMJustin MolenaurMitch's Haze CrazeSpecialty IPAScioto Olentangy Darby Zymurgists (SODZ)